חברות הביטוח לא רוצות שתדעי מזה: הסעיפים שכל אישה צריכה בביטוח הבריאות שלה

חברות הביטוח לא רוצות שתדעי מזה: הסעיפים שכל אישה צריכה בביטוח הבריאות שלה

היית אחראית מספיק בשביל לדאוג לעצמך לביטוח בריאות פרטי שיגן עלייך בזמן אמת? תתפלאי, אבל גם במקרים כאלה – נשים רבות נאלצות לצאת למלחמה בביורוקרטיה המתישה של חברות הביטוח, ולא תמיד הן מקבלות את התרופות או הטיפולים הטובים ביותר

גיוס תרומות למשפחות שנקלעו לתסבוכת כלכלית בגלל מחלת הסרטן, הפך כמעט לדבר שבשגרה. תרופות מצילות חיים וטיפולים חדשניים אינם חלק מסל הבריאות הממשלתי, אך הם הופכים להיות הכרח כשמדובר בחיים שלך.

אלא שגם במקרה בו יש ביטוח בריאות פרטי, פעמים רבות מתברר כי בעת הצורך אין למבוטח כיסוי מתאים, וחברות הביטוח אינן מחויבות לשלם דווקא עבור הטיפול שאת זקוקה לו. יאיר טהר, מנכ"ל סוכנות הביטוח סאל שוקי הון, עזר לנו להבין מהם הדברים החשובים שכל אישה צריכה לדעת לפני שהיא בוחרת ביטוח בריאות.

כשחברות הביטוח מתנערות מתשלום

"קודם כל, חשוב שכל אישה תדע שניתן תמיד לשנות את הפוליסה הקיימת של ביטוח הבריאות", הוא מדגיש. "החוק היום הוא לצד המבוטח, וניתן בכל שלב לעצור ולבחון מחדש את הכיסוי ולשנות במידת הצורך".

טהר מספר שלא פעם, מגיעות אליו נשים לאחר שאובחנו כחולות במחלה קשה, שרוצות להבין מדוע חברות הביטוח מתנערות מהתשלומים שהן זקוקות להם באופן נואש. "לצערי, בשלב הזה ידיי כבר כבולות – לאחר גילוי המחלה לא ניתן לשנות את הפוליסה, ואני נתקל בסיפורים קורעי לב כתוצאה מביטוח שאינו מתאים. זאת, בנוסף למצב הרגיש ממילא של אדם החולה במחלה קשה".

חברות ביטוח רבות מבטחות נשים בביטוח גנרי שאינו מותאם להן אישית, ואינן משקללות את הפרמטרים הייחודיים של כל אחת.

לדברי טהר, יש חמישה סעיפים שחשוב שכל אישה תוודא שמופיעים בביטוח שלה:

  1. ניתוחים בארץ – החל מהשקל הראשון
  2. טיפולים מחליפי ניתוח
  3. תרופות פרימיום – כולל בדיקות וליווי מקצועי של חברת אונקוטסט-טבע
  4. בדיקות גנטיות ואבחנתיות
  5. שירותים אמבולטוריים ואבחון מהיר

"ביטוח בריאות פרטי – הבדל בין חיים ומוות"

"אישה שמאובחנת חלילה בסרטן, צריכה שתהיה לה אפשרות בחירה רחבה בכל צעד בשלבי הטיפול", מסביר טהר. "אפשרות זו צריכה לכלול את בחירת הרופאים הטובים ביותר בארץ, טיפולים בבתי חולים פרטיים, תרופות חדשניות, טיפולים ביולוגיים ועוד.

"אין סיבה שאישה שאובחנה ויש לה ביטוח פרטי, תצטרך להישען על הרפואה הציבורית או על התרופות שנמצאות בסל הבריאות בלבד. במקרים רבים, מדובר על הבדל בין חיים ומוות, ובמחלת הסרטן חשוב שהטיפול יהיה מהיר ככל שניתן".

יאיר מספר על מקרה בו הגיעה אליו אישה שהביטוח שלה לא כלל את הסעיף של תרופות פרימיום – כך שהיא נאלצה לשלם מדי חודש 26,000 ₪ על התרופה שהזדקקה לה. מיותר לציין כי רוב המשפחות בישראל לא מסוגלות לעמוד כלכלית בנטל כזה, ועלולות להידרדר למצוקה קשה.

שימי לב: סעיפים מיוחדים בפוליסת הביטוח

דבר נוסף שחשוב לשים אליו לב הוא דווקא שלב האבחון, המשמעותי במיוחד לסוג הביטוח שנבחר. אבחון מהיר הוא כלי קריטי בטיפול במחלת הסרטן, למשל, וביטוח בריאות טוב לנשים יכלול סעיף שנקרא "אבחון מהיר", אשר ידאג לכל הבדיקות האבחנתיות הנדרשות, כולל MRI ו-CT על ידי רופא מומחה, ללא המתנה של 72 שעות.

לסיום, יאיר משתף טיפ נוסף: "אני קורא לטיפ הזה 'סעיף הזהב', ואני דואג להוסיף אותו בכל ביטוח בריאות לאישה שאני עושה. מדובר על פיצוי כספי חד-פעמי שניתן בעת גילוי המחלה, ועומד על עשרות אלפי שקלים – זהו סעיף שנועד להקל על ההוצאות הכלכליות המרובות שמתלוות לצערנו לגילוי המחלה, ומניסיון אני יודע שהסכום הזה עוזר להתמודדות, לפחות בפן הכלכלי".

אז מה את צריכה לעשות עכשיו?

אם יש לך ביטוח בריאות פרטי, יכול להיות שאת מכוסה – ואת יכולה להיות רגועה מבלי לשנות דבר. אולם חשוב שתדעי כי במקרים רבים זה אינו המצב, וחשוב לבדוק היטב את פוליסת הביטוח בהקדם.

"אצלנו בסוכנות אנו מציעים יעוץ הכולל בדיקה של ביטוחי הבריאות חינם לחלוטין", אומר טהר. צוות המומחים שלנו בודק כפל ביטוחי, וכמובן חוסרים. פעמים רבות יש לבצע התאמות ותיקונים לביטוח, להוריד סעיפים שאינם רלוונטיים ולהוסיף סעיפים חשובים שלא נכללו, וכך גם אפשר לפעמים להוזיל עלויות. התהליך, כאמור, הוא ללא תשלום כלל".

לבדיקת ביטוח הבריאות שלך בחינם – השאירי פרטים
נגישות