כשההבדל בין חיים למוות הוא 37 אלף שקל בחודש

 כשההבדל בין חיים למוות הוא 37 אלף שקל בחודש

 

מערכת הבריאות הישראלית היא כבר לא מה שהיתה פעם, ומי שרוצה לקבל את הטיפול הטוב ביותר – צריך לפתוח את הארנק. ביטוח הבריאות הפרטי, שאולי נחשב פעם למותרות, יכול לחסוך סכומי עתק ואפילו להציל חיים

עידו הוא אחד מתוך ארבעה ילדים במשפחה רגילה, ממש כמו כולם. אבא עובד הייטק, אמא מנהלת חשבונות, והחיים זורמים על מי מנוחות. אבל כל זה נקטע באחת, עם הגילוי שעידו סובל מסרטן קטלני.
הטיפולים הקשים החלישו את המערכת החיסונית שלו, והוא התקשה להילחם במחלה. אז גילו הוריו כי יש טיפול אחד שיכול לעזור לו – תרופה אימונו-תרפית, המחזקת את המערכת החיסונית ומעודדת אותה להילחם בתאים הסרטניים. היתה רק בעיה אחת: תרופת הקסם הזו עולה 37 אלף שקלים לחודש.

קופות החולים מסרבות לממן טיפולים או תרופות שאינן בסל הבריאות
כמו משפחות רבות אחרות במצב דומה, סביר להניח שגם הוריו של עידו היו קורסים תחת הנטל הכלכלי ונכנסים לחובות, כדי לממן את התרופה שתציל את חייו של בנם. זאת, למרות שהם מחזיקים במשרות טובות ומרוויחים משכורת גבוהה מהממוצע במשק. למזלם, איכות חייהם לא נפגעה בזכות העובדה שהחזיקה בביטוח בריאות פרטי – שמימן לעידו את עלות התרופה במלואה.
אלא שבניגוד למקרה של עידו, משפחות רבות בישראל עדיין אינן מבוטחות בביטוח בריאות, למרות שעלותו החודשית עומדת בסך הכל על כמה עשרות שקלים לאדם. במקרה של מחלה קשה של אחד מבני המשפחה, הן נאלצות להשתעבד להלוואות ענק, למכור את הבית ולאבד את כל רכושן, כאשר הטיפול או התרופות הנדרשות לא מצויות בסל הבריאות, וקופות החולים מסרבות לממן את הטיפולים – גם כשמדובר בתקווה היחידה להציל חיים.
משפחות הנקלעות למצב כזה ואינן מחזיקות בביטוח בריאות פרטי, עלולות להידרש למלחמה קשה לא רק במחלה – אלא גם במערכת הבריאות הציבורית ובקופות החולים, המעמידות קריטריונים נוקשים לקבלת סיוע בכל הקשור לתרופות יקרות, השתלות וניתוחים בחו"ל.

העלויות הגבוהות גוררות משפחות לחובות ולהלוואות
יש טיפולים ותרופות שהם כה יקרים, עד שגם משפחות עשירות ממש אינן יכולות להרשות לעצמן לממן אותן. כך למשל, עלות התרופה קיטרודה לסוגי סרטן שונים היא 44 אלף שקל לטיפול יחיד, ומאות אלפי שקלים לסדרת טיפולים. תרופות אחרות עולות מאות אלפי שקלים לטיפול בודד. יש מי שנאלץ למשכן את ביתו, ואחרים נוטלים הלוואות ענק כדי שיוכלו לזכות בסיכוי נוסף לחיים.

נגישות